Çizgi Filmlere Dikkat

admin tarafından 14 Nisan 2012 tarihinde yazılmıştır.
disney

ASIL HEDEF ÇOÇUKLAR

Subliminal teknolojisi maalesef çizgi filmlerde, şarkılarda, reklam panolarında, filmlerde yasal olmayan bir şekilde kullanılıyor. Çocuklara sevgiyi kardeşliği öğütleyen masum -zannettiğimiz- çizgi filmlerin arasına pornografik resimler, şiddet unsuru içeren görüntüler bu teknolojiyle saklanıyor. Çocuğumuz fark etmeden o görüntüleri beynine konuk ediyor ve kişiliğinin oluştuğu o en önemli yaş dilimde (sıfır yedi yaş arası) bu görüntüler içeride/ bilinçaltında hapsoluyor. Artık siz siz olun her gördüğünüz ve duyduğunuza çok dikkat edin.
Özellikle Disney yaptığı çizgi filmlerde cinsellik temasını yıllardır çocuklarımızın bilinçaltına kazımıştır. Burada önemli bir ayrıntıyı bilmenizde fayda görüyorum:
Dergimizin yayın politikası ve İslami çizgisi ve bizim ahlaki prensiplerimize uymadığı için, çizgi filmlerde çocuklarımıza 25. karelerde gösterilen bilinçaltı mesajlarla, cinsellik içeren o kareleri sizlere göstermekten biz hayâ duyuyoruz. İşte bu nedenle aşağıdaki örneklerdeki çizgi filmlerin 25. karelerinde yakaladığımız görüntülerin resimlerini yayınlayamıyoruz.
İşte en çarpıcı örneklerden bazıları:
“Donald Duck amca, çizgi filmde laptop ile yazışıyor. Ama görüntüyü dondurup yaklaştırdığınızda laptop ekranında çıplak bir kadın görüyorsunuz. Orada ne işi var, o görüntünün?”
Disneyland filmlerinden Aslan Kral adlı çizgi filmde, 25. kare tekniğinden yararlanılarak Gökteki yıldızlarla S-E-X kelimeleri görülüyor film devam ederken… Çocuklarımız aslan kralı izlerken bilinçaltına mesaj gönderiliyor ve gördüğünü anlamasa dahi bilinçaltında cinsellik temaları ile büyümeye başlıyor.
Yine Disney yapımı bir çizgi fim: The Rescuers… 25. kare tekniği ile hazırlanan çıplak kadın resmi önce sağ alt köşede sonra da yukarıda görülüyor. Çıplak kadın resminin orada ne işi var? Siz söyleyin! Bu bir çocuk filmi!
Bir dönem “Gölgelerin gücü adına, GÜÇ BENDE ARTIK” diye haykıran Hiymen çizgi filminde, benim şu an hatırladığım kadarıyla göğsünde bir haç işareti ortaya çıkardı. Yanındaki kızın ise vücudunun neredeyse tamamının açık olduğunu hatırladığımızda bu işin çocuklara dönük ne kadar sarsıcı bir boyuta ulaştığını gözler önüne seriyor.
Alaaddinin sihirli lambası çizgi filminde ise “Evet gençler soyunun” (good teenagers take of clothes) sesi hipnotik bir tonda gizli olarak tekrarlanmaktadır.
Jessica Rabbit (Who Framed Roger Rabbit) çizgi filminde, filmin kahramanı Jessicanın kaçış sahnesinde eteği açılıyor ve kahramanın çamaşırsız olduğu görülüyor.
Küçük Denizkızı (The Little Mermaid) çizgi filminin kapağında erkek cinsel organı gizli bir şekilde resmedilmiştir. Filmin içeriğinde ise birçok karede cinsel öğeler yer almakta ve en dikkat çok çeken sahnesi: Küçük Denizkızı Mermaid’in elinde yer alan erkek cinsel organı…
İnanması güç ancak yukarıda da dediğim gibi elimde var olan tüm bu çizgi film ve ilgili resim karelerini inanın edep ve hayâmızdan dolayı sizlere gösteremiyoruz. Yine de gerçekten resimleri de görerek bir belge isteyen okuyucularımız varsa bana e-mail’imden ulaşabilir ve yayınlamadığım tüm çizgi film resimlerini isteyebilir.
Bir de Red Kid’i hatırlayalım şimdi. Kendisine minnet edileceği zaman ortadan kaybolan ve gün batımına doğru giden yalnız bir kovboy. Gençlerin bilinçaltına gönderilen bu mesaj ile Marlbora’nın satışları ciddi oranda artmış daha sonra da zaten kampanya da kullanılan kovboy, marlbora’nın simgesi haline gelmiştir. Bu bir tesadüf mü?
Marlbora’nın 1975 yılında satışlarını düşmesi üzerine yeni bir reklâm kapmayası üzerinde fikir birliğinde bulunan reklâmcılar, hedef kitlelerini değiştirerek geleceğin içicilerine yönelik bir kampanya hazırlamışlar. Reklâm ve çizgi filmler o yılların on iki, on üç ve on dörtlü yaşlarda bulunan gençlere hitaben yapılmış.
Çocukların o yıllardaki kişilik özellikleri kimseye minnet duymama, bağımsız yaşama ve hesap vermeme psikolojisine yönelik. Akıllıca düşünen reklâmcılar reklâm filmini hazırlarken bu stratejiyi göz önünde bulundurmuşlar ve gençlere ulaşmada uygun ikonu aramaya koyulmuşlar. Doğru ikonu bulduklarında ise ortaya şöyle bir reklâm filmi çıkmıştır. Reklâm filmi güneşin batışına doğru giden yalnız bir kovboydur. Kampanyada kullanılan kovboyun marlbora’nın simgesi haline gelmesi ve güneşin batışına doğru giden yalnız bir kovboy: Red Kid…
Çizgi filmlerin, çocuk gelişiminde eğitici bir etkiye sahip olmaları gerekirken; her türlü olumsuz örneğin yer alması beni ne kadar tedirgin ediyor ve kendi çocuğumun bu tür çizgi filmlerle büyümesini istemiyorsam; sizlerin de aynı duyarlılıkla hareket etmenizi bekliyorum.
Şu an benim bildiğim sadece çocuklara özgü 5 tv kanalı var. Sabahtan akşama kadar sadece çocuklara yayın yapan çocuk kanalları. Söyleyebilir misiniz bana hangisi masum? Carton Network (CN) kanalını lütfen açın ve çocuklarınızın yerine kendinizi koyarak izleyin. Yani biraz da siz görün lütfen!…
Şimdi burada uzun uzadıya gördüğüm her bir film ve reklâmı tek tek analiz edip sizlere anlatmak yerine; konunun devamını sizlere bırakıp her bir 25. kareyi ve bilinçaltımıza gönderilen subliminal reklâmları görmenizi istiyorum. Uyanalım ve tamamen kapatalım televizyonları. Evimizden çıkaralım. Hatta pencereden aşağıya atalım. Benim yaptığım sadece bir kıvılcım olsun sizler için.
“Televizyona Hayır!” diyelim hep birlikte…

Alıntıdır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Çizgi Filmlere Dikkat" bu yazı 14 Nisan 2012 tarihinde saat 22:09 sularında "25.Kare,Örnekler" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 18.352 okunma kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 6 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
 • için 6 cevap

  1. Hümeyra Eren diyor ki:

   Teşekkürler… Güzel bir site… Fakat şu soru aklıma takıldı. Bütün çizgi filmlerde mi bu böyle? Mesela trt çocuk. Ordaki çizgi filmleri benim kardeşim hep izliyor. Mesela pepee , keloğlan , şapkadaki kedi , canım kardeşim … bu çizgi filmer de mi izlenmeyecek . Kuzenim var 2 yaşında o hep izliyor. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

   • Emine diyor ki:

    Keloğlanda varmış galiba

   • gamzee diyor ki:

    Hümeyra Eren,genellikle türk yapımı çizgifilmlerde böyle bir şeyle karşılaşılmıyor.Size önerim yabancı dilden türkçeye çevrilmiş filmleri fazla izlememeniz.

  2. Melisa diyor ki:

   Gerçekten tamam disney channel falan onları izletmeyelimde benim kızım hep izliyor pepee , canım kardeşim ,arı maya ve planet çocuktaki leliko ve ayas sizce bunlarda subliminal mesaj varmı ?

  3. ilay Akturk diyor ki:

   Birileri bunları araştırmış ve emek vermiş sonsuz teşekkürler ben psikoterapist olarak bılınçaltı ve bilinçdışı alakalı bir araştırma sırasında burayı buldum bu yöntemler kesinlikle doğru ne yazıkki işe yarıcaktık bunlar var Buda kabul ama en önemli soru insanlar nasıl bunlara maruz kalmadan tv izlicek özellikle akıl saglıgını korumak görevi olan yayın organlarını filitrelemeden aciz kalan RTÜK ve benzeri organlar yada Tv’ler reklam alıyor diye bu duruma itaat etmeleri ? AB hayranlığını alırken yurt dışında bu tur reklamların ve benzerlerinin yasaklı oluşunu örnek almamalarında acayip
   Ve 5.000 kere okunan bu yazılardan sonra her bir birey bir şey yapma gereği duysa bir seyler değişirmiydi ???????
   Bilmek ve onu kullanmak arasındaki fark nedir ? Farkındalık bu durumdan acı duyup değiştirmek için kendi şartlarını kullanmak belki yaymak konu etmek TV’de konu edilmesini yayınlarda istemek RTÜK e ulaşmak belki daha güçlü olup hakkımızı aramak ??
   Ne dersiniz elimizdeki mailler sosyal medya konforu bile buna başlangıç olabilir mi ??

  4. isil diyor ki:

   Duck TV yi izliyoruz biz cocugumla ve de fisir fisir sesler duyuyorum o yüzden arastirayim dedim sizi buldum . umarim yoktur duck TV de bir şey bakin neler yazmissiniz ki hepsi doğru ssimdi de kimbilir neler vardır.

  Bir Cevap Yazın

   Arama Kutusu